…Artysta-fotografik Władysław Rut debiutował w 1934 r. fotoreportażem w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym”, autor filmów dokumentalnych, dokumentalista Międzynarodowych Targów Poznańskich, pionier fotografii stereoskopowej, autor przyrządów do oglądania w telewizji obrazu trójwymiarowego, patron szkoły fotograficznej w byłym Technikum Chemicznym Nr 2. Pierwszych „Lekcji udzielał w swoim zakładzie „Foto Sztuka” (róg ulic Czerwonej Armii – Kościuszki), w budynku odremontowanym własnym sumptem (1946). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Dzięki jego uporowi zachował się w mieście jedyny w Polsce fotoplastykon, czynny od 1923 r. i znajdujący się w posiadaniu rodziny Rutów od 1973 r., po przejęciu od Franciszka Siwca. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień. Autor albumów fotograficznych dla Polonii…
Kronika Miasta Poznania Rocznik LIV 3, str.206
Otwarcie wystawy Władysława Ruta (ZPAF, AFIAP) „Polska – stereo, mono i w kolorze” odbyło się 10 października 2014 r. w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Wystawa składa się z fotografii barwnych stereoskopowych prezentowanych w odrestaurowanym fotoplastykonie oraz fotografii czarno-białych. Jest to tylko pewien wybór z ogromnej kolekcji fotografii wykonanych przez Władysława Ruta, pełnego pasji poznańskiego artysty fotografika, który w swej intrygującej twórczości dokumentował m.in. wydarzenia związane z powojenną odbudową m.in. Poznania i Warszawy, organizacją Międzynarodowych Targów Poznańskich, wznoszeniem osiedli czy obchodami Millennium w 1966 r. Fotografie pokazane na wystawie pochodzą z kolekcji artysty fotografika Antoniego Ruta.
kilka prac…
migawki z wernisażu, foto.: Krzysztof Rut, Antoni Rut.
© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE